مقالات علمی و پژوهشی

شامپو ضد شوره گیاهی یا شیمیایی ؟

چند شامپو برای رفع شوره سر

شوره سر یکی از عارضه‌هایی است که به شدت بین آقایان و خانم‌ها دیده می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود روش‌های مختلفی را برای درمان آن بکار ببرند که یکی از آن‌ها استفاده از شامپو ضد شوره است، البته بسیاری از افراد بدون در اختیار داشتن اطلاعات مناسب کارهای سختی را برای از بین بردن شوره سر خود انجام خواهند داد.

از طرفی عده‌ای دیگر ممکن است به پزشک متخصص مراجعه کنند و از آن‌ها بخواهند که شامپو ضد شوره را برای از بین بردن شوره سر تجویز کنند، اما اگر خودسرانه به خرید شامپوی ضد شوره بپردازید بدون شک با عوارض آن هم مواجه خواهید شد.

با توجه به این که شوره سر علل مختلفی دارد و ممکن است به دلیل وجود انواع قارچ‌ها و اختلال در عملکرد غدد چربی و دیگر موارد شوره سر به وجود آید، شما باید مواد مؤثر در این شامپوها را به خوبی  بشناسید تا بتوانید محصولی مناسب با پوست خود را خریداری نمایید.

ترکیبات شامپو ضد شوره

همان طور که گفته شد اکثر شوره‌ها به علت باکتری های قارچی ایجاد می‌شوند،  بنابراین این نوع از شامپوها را براساس مهارکننده قارچ ها تولید می‌کنند و از ترکیبات مختلفی برخوردار هستند که این ترکیبات شامل کتوکونازول، کلیمبازول، پیروکتوناولامین، سیکلوپیروکس و زینگ پیریتیون می‌شود.

پیروکتون اولامین به عنوان یک ترکیب ضد میکروب و ضد قارچ مورد استفاده قرار می‌گیرد که در درمان عفونت‌های قارچی پوست سر بسیار موثر می‌باشد، از طرفی ماده دیگری به اسم کلیمبازول به عنوان داروی موضعی ضد قارچ برای شوره سر استفاده خواهد شد، اگر در شامپویی ترکیب کتکونازول را بکار ببرند می‌تواند باعث از بین بردن قارچ مالاسزیا شود.

روغن درخت چای از دیگر موادی است که در شامپو رفع شوره وجود دارد و دارای اثر آنتی باکتریال و ضد قارچ می‌باشد و در بسیاری از شامپوها  آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، بنابراین شامپوهایی که از ۵ درصد روغن چای برخوردار باشند می‌توانند به رفع شوره سر کمک زیادی نمایند، البته بسیاری از افراد ممکن است به این روغن حساسیت داشته باشند، بنابراین قبل از استفاده از شامپو باید آن را بر روی پوست خود امتحان کنید تا ببینید با عوارض جانبی آن مواجه می‌شوید یا خیر؟

شامپو ضد شوره مو

شامپو ضد شوره مو

نکات مهم هنگام استفاده از شامپو ضد شوره 

اگر قصد دارید شامپو مناسب برای  شوره سر خود بکار ببرید بهتر است نحوه استفاده از آن را هم بخوبی بلد باشید. در ادامه مطالب نکاتی که هنگام استفاده از شامپو های ضد شورهباید رعایت نمایید را برای شما ذکر خواهیم کرد.

ماساژ دادن شامپو بر روی پوست

بیاد داشته باشید شامپوهایی را که خریداری می‌کنید را باید طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار دهید، اما به صورت کلی باید شامپوهای ضد شوره را بر روی موهای خیس خود بریزید و به‌آرامی آن‌ها را بر روی پوست سر ماساژ دهید.

از ۲ نوع شامپو مختلف استفاده کنید

ممکن است استفاده از یک شامپو مناسب برای شوره سر شما مفید باشد، اما به مرور زمان تاثیر خود را از دست می‌دهد، در این شرایط باید دو شامپوی مختلف را خریداری کنید که هر دو از ترکیب‌های متفاوتی برخوردار باشند و هر کدام از آن‌ها را در طول هفته حداقل یک بار مورد استفاده قرار دهید.

به طور مداوم از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید

گاهی اوقات شوره سر به قدری شدید است که به طول درمان زیادی نیاز دارد، بنابراین باید دو روز یک بار موهای خود را با شامپو ضد شوره شستشو دهید تا شوره سر شما از بین برود، اما شامپوهایی که از ترکیب کتکونازول برخوردار باشند را در طول هفته تنها باید دو بار مورد استفاده قرار داد، همچنین اگر مشکل شوره شما برطرف شد می‌توانید مصرف شامپو ضد شوره را کاهش دهید.

امتحان شامپوهای مختلف

ترکیبات شامپوهای ضد شوره شبیه به هم نیست، بنابراین با توجه به این که شوره سر در افراد از علت‌های متفاوتی برخوردار است ترکیبات متفاوتی را هم برای تولید آن‌ها بکار می‌برند تا بتوان نتیجه مناسبی را دریافت کرد، بنابراین چند نوع از شامپوهای ضد شوره را امتحان کنید و هر کدام که تاثیرگذاری بهتری دارد را انتخاب نمایید.

طبق اطلاعاتی که وجود دارد شامپوهایی که از ترکیب کلیمبازول و پیروکتون اولامین برخوردار هستند، علاوه بر رفع شوره سر به نرم شدن موها هم کمک می کنند،  اگر موهای تیره‌ای دارید بهتر است شامپوهایی با ترکیب کول تار را بکار ببرید تا شوره سر شما را از بین ببرد.

شامپوهای مناسب شوره سر

برای درمان شوره سر شامپوهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها را می توانید با توجه به علل به وجود آمدن شوره برای خود خریداری نمایید.

هنگام انتخاب شامپو مناسب برای شوره بهتر است شامپوهایی چون سیتو، شامپوی هد اندشولدرز، شامپو آیروکس، شامپو فولیکا و غیره را مد نظر قرار دهید.

شامپو فولیکا معمولا برای موهای خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد و از ترکیب ضد قارچ بسیار قوی برخوردار است که می‌تواند قارچ‌های باکتریایی شدید را از بین ببرد. شامپو آیروکس از دیگر شامپوهای می‌باشد که تولید کشور ایران است و علاوه‌بر درمان شوره سر از خشکی مو هم جلوگیری خواهد کرد، همچنین شامپوهای دیگری چون فیتو برای شوره سر خشک بسیار مفید هستند، در واقع این محصولات کاملاً گیاهی و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند.

شامپو ضد شوره گیاهی

شامپو ضد شوره گیاهی

نکات مهم برای تاثیرگذاری شامپوی ضد شوره 

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که شامپو مناسب برایشوره سر خود بکار می‌می برید بهتر است به نکات مختلفی توجه داشته باشید تا اثرگذاری شامپوهای ضد شوره بیشتر شود.

در ادامه مطالب نکات مهمی که تاثیر شامپوی ضد شوره را افزایش می دهد برای شما بیان خواهیم کرد.

از نرم ‌کننده ‌های ضد شوره استفاده کنید

استفاده از نرم کننده‌های ضد شوره مو می‌تواند به تنهایی برای درمان شوره سر به کمک شما بیاید، یعنی نرم کننده‌هایی که حاوی مواد ضد شوره هستند می‌توانند تاثیر زیادی بر روی درمان پوست سر شما بگذارند، بنابراین هم زمان با شامپویی که انتخاب کرده اید، بهتر است نرم کننده‌ای را انتخاب نمایید کهحاوی ترکیبات ارگانیک باشد و خاصیت پاک‌سازی را هم داشته باشد

شامپو رفع شوره که از ترکیبات مناسبی برخوردار باشد را می‌توان برای انواع موها بکار برد، اما بعضی دیگر تنها برای نوع خاصی از مو کاربرد دارند،  بنابراین باید بتوانید خشک یا ضعیف بودن موهای خود را شناسایی کنید و به دنبال شامپو ضد شوره مناسب با موهای خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *