مقالات علمی و پژوهشی

سویق عضله ساز و تاثیر آن بر بدن

سویق از خوراکی‌های ساده و مقوی به شمار می‌رود که برای بدن بسیار مفید می‌باشد که بیشتر مردم از آن استفاده می‌کنند، از این مواد خوراکی یعنی سویق عضله ساز در طب سنتی به عنوان دارو هم استفاده می‌شود.

آیا سویق عضله ساز واقعی است؟

در واقع به محصولی که بر پایه غلات و حبوبات آن را تهیه می‌کنند؛ سویق گفته می‌شود، بنابراین به دلیل داشتن طبع گرم از خاصیت‌های مفیدی برخوردار است. همان طور که متوجه هستید بیشتر افراد به علت کمبود ویتامین ممکن است با بیماری‌های مختلفی دست و پنجه نرم کنند، بنابراین سویق می‌تواند سرشار از ویتامین باشد؛ همچنین به عضله‌سازی در بدنسازی هم کمک بسیار زیادی می‌کند، برای مشاهده تاثیر سویق بر عضلات باید به بررسی آن‌ها بپردازید و مناسب‌ترین نوع آن را برای مصرف انتخاب کنید.

با توجه به این که تمامی حبوبات و غلات و میوه‌ها را با هم تفت می‌دهند، روش مناسبی برای تهیه یک مکمل غذایی مناسب می‌باشد که بزرگسالان و کودکان می‌توانند آن را مورد استفاده قرار دهند.

انواع سویق عضله ساز

سویق را در انواع مختلفی می‌توان خریداری کرد که بر اساس نیاز خود آن‌ها را با توجه به ویژگی‌هایی که دارند می‌توانید مورد استفاده قرار دهید، از طرفی افرادی که از چاقی، لاغری یا کم کاری و پرکاری تیروئید رنج می‌برند؛ می‌توانند با دستور پزشک این مکمل را استفاده کند.

اگر شما هم به فکر ساخت عضله با سویق هستید باید با انواع آن آشنا شوید و مکمل شمورد نیاز خود را تهیه کنید.

سویق ترکیبی

سویق کامل یا ترکیبی از بر پایه سنجد، گندم و جو تهیه می‌کنند که به عنوان بهترین تقویت کننده و مکمل غذایی معرفی می‌شود. این نوع سویق منبع کاملی از آهن و فیبر و ویتامین می‌باشد که می‌تواند به عضله‌سازی و تقویت استخوان‌ها کمک زیادی کند و آن را باید به صورت ناشتا میل کنید تا تاثیر مناسبی بر روی بدن داشته باشد.

سویق نخود

از دیگر سویق‌هایی که برای ورزشکاران حرفه‌ای مناسب است و باعث عضله سازی می‌شود، می‌توان سویق نخود را نام برد که علاوه بر مکملی قوی برای ورزشکاران می‌تواند به رفع بسیاری از دردهای بدن هم کمک زیادی کند. سویق نخود را می‌توان ۳ بار در روز میل کرد.

سویق جو

برای ساخت عضله با سویق می‌توانید پودر جور را مورد استفاده قرار دهید. جو از دانه‌های مفیدی است که از فیبر بالا و کلسیم بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و خوردن آن باعث رفع تشنگی می‌شود.

سویق جو به عنوان غذا و دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای بهبود دیسک گردن و کمر بسیار توصیه می‌شود. از طرفی به ورزشکاران کمک می‌کند که به صورت حرفه‌ای عضله سازی بدن خود را انجام دهند، سویق جو را می‌توان همراه با خورشت یا سوپ استفاده کرد.

سنجد

سویق سنجد را در روز می‌توان ۳ بار استفاده کرد و قبل از خوردن غذا باید آن را با شیر یا سوپ میل کنید. این سویق به محکم بودن استخوان‌ها و افزایش تقویت عضلات بدن کمک بسیار زیادی می‌کند که ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند آن را استفاده کنند و واکنش بدن در برابر سویق را مشاهده نمایند.

تأثیر سویق گندم در بدنسازی

زمانی که گندم جوانه می‌زند کالری‌های اضافه و کربوهیدرات خود را از دست خواهد داد و تمامی پروتئین‌های موجود در گندم هنگام جوانه زدن به واحدهای بسیار کوچک تبدیل خواهد شد که همین باعث می‌شود جوانه گندم یک ماده غذایی بسیار مناسب باشد.

جوانه گندم بدلیل وجود املاح و انرژی فوق العاده‌ای که دارد برای افرادی که در بدنسازی مشغول به فعالیت هستند بسیار مفید می‌باشد. افرادی که در حوزه پرورش اندام مشغول به فعالیت هستند باید کربوهیدرات، پروتئین، مواد معدنی، فیبر و چربی زیادی را دریافت کنند.

این افراد نسبت به افراد معمولی نیازهای بیشتری دارند به همین علت پودر جوانه گندم مکمل بسیار سالم و مقوی برای آن‌ها به شمار می‌رود که می‌توانند تأثیر سویق بر عضلات خود را هنگام خوردن پودر جوانه گندم مشاهده کنند.

با توجه به این که سویق گندم به عنوان غلات کامل در نظر گرفته می‌شود منبع ویتامین E می‌باشد، بنابراین اگر ورزشکاران این نوع ویتامین را دریافت کنند به راحتی می‌توانند به ترمیم عضلات خود کمک نماید، در نتیجه در زمان بسیار کوتاهی عضلات آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود

سویق گندم علاوه بر ویتامین E دارای ویتامین‌های دیگری چون ویتامین تیامین، ویتامین نیاسین، ویتامین ریبوفلاوین، ویتامین ۱۲B و… هم می‌باشد که تاثیرات بسیار زیادی را بر روی بافت‌های عصبی و عضلات دارد.

سویق جو در بدنسازی

اگر شما هم به عنوان ورزشکار تصمیم دارید برای عضله‌سازی خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از سویق جو پروتئین مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سویق جو سرشار از موادی چون پروتئین، فیبر، فسفر، منیزیم و غیره، می‌باشد که از فواید بسیار زیادی برای ورزشکاران برخوردار است، بنابراین با مصرف سویق جو می‌توانید وزن خود را کاهش دهید و باعث عضله‌سازی بدن خود شوید.

تمامی بدنسازان در سطح‌های مختلف می‌توانند به ساخت عضله با سویق جو بپردازند، چرا که منبعی عالی از پروتئین، کربوهیدرات و فیبر می‌باشد، همچنین از چربی بسیار کمی هم برخوردار است که باعث اضافه وزن شما نخواهد شد.

خواص سویق سنجد در بدنسازی

ساخت عضله با سویق سنجد به عنوان بهترین راهکارها برای بدنسازان معرفی می‌شود. سویق سنجد را می‌توانید از خود سنجد تهیه کرده به این صورت که آن را آسیاب می‌کنند و با شیر و شیره انگور میل می‌نمایند، ورزشکاران می‌توانند برای افزایش حجم عضلات خود از این نوع سویق استفاده کنند.

علاوه بر ورزشکاران افراد عادی هم که می‌خواهد کارهای سنگینی را انجام دهد برای نیرومند بودن می‌توانند از سویق سنجد استفاده کنند، سویق سنجد علاوه بر عضله‌سازی به عنوان دارو برای بسیاری از دردهای بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *