گلاب و عرقیات

عرقیات گیاهی و تاثیر آن بر بدن

تاثیر عرقیات گیاهی بر بدن

عرقیات گیاهی نوشیدنی است که خواص درمانی دارد؛ از گذشته های دور تا به امروز بیش از 100 مدل عرقیات گیاهی در بازار موجود شده که طرفداران زیادی دارد.

لازم به ذکر است که عرقیات گیاهی مناسب نسبت به خود میوه جات و گیاهان تاثیر دو چندان دارد.

اگر می خواهید از تاثیرات عرقیات گیاهی مناسب برای بدن اطلاعات کافی داشته باشید در ادامۀ این مقاله با ما همراه باشید.

خواص عرقیات گیاهی

بعضی از انواع عرقیات خواص تسکین دهی را دارند و بعضی از آنها خواص درمانی برای امراض خاص را دارا هستند.

اگر می خواهید از عرقیات گیاهی مناسب استفاده کنید باید طبع بدن خود و طبع عرقیات گیاهی که می خواهید آن را استفاده کنید و زمان مصرف عرقیات گیاهی را در نظر بگیرید.

از استفاده بی رویۀ  شکر در عرقیات گیاهی خود داری کنید.

عرقیات گیاهی مناسب عصاره ای از گیاه است و چون عمل عرق گیری گیاهان با حرارت انجام می شود، عصاره ای که از آن به دست می آید پخته شده و خواص آن را افزایش می دهد.

در ادامه مطالب به خواص چند نوع از عرقیات پر کاربرد طبع و عرقیات گیاهی مناسب بر بدن میپردازیم.

خواص عرقیات گیاهی - عرق بید مشک

طبع و خواص عرقیات گیاهی – عرق بید مشک

عرق بید مشک یکی از عرقیات پر طرفدار در بین افرادی است که فشار خون بالا دارند. طبع این عرق سرد بوده و این باعث شده به مصرف کنندگانی مانند مادران باردار و شیرده هشدار در مصرف این عرق داده شود. اما باید بیان شود که این عرق یک نوشیدنی مناسب برای فصل تابستان است چون اثرات آن در بدن از گرما زدگی جلوگیری می کند.

عرق بید مشک برای افرادی که دارای بیماری های قلب و عروق هستند بسیار مناسب است، به بدن انسان نشاط می بخشد و اوضاع عمومی بدن را تقویت می کند. این گیاه به دلیل خاصیت آرام بخش بودن خواب آور هم هست. عرقیات گیاهی مناسب بید مشک بیشتر بر روی اشتهای افراد تاثیر دارد. مصرف کردن آن در نوجوانان از ابتلا به بیماری هایی چون فشار خون در سن بالا جلوگیری می کند.

خواص عرقیات گیاهی – گلاب

طبع و خواص گلاب

گلاب در ایران از قدمت بالایی برخوردار است و در کشور ایران یک نوشیدنی صادراتی است. این نوشیدنی طبع گرمی دارد و آرامش دهنده است و باعث می شود خواب راحتی داشته باشید. گلاب جزو عرقیات مناسب گیاهی برای تسکین دادن درد خانم هایی که هنگام قاعدگی درد زیاد دارند.

همچنین گلاب ملین است و باعث بهبود گوارش بدن می شود و برای یبوست مناسب است چون کمک به دفع آسان می کند البته می بایست زمان مصرف عرقیات گیاهی را دانست. این عرق گیاهی یک نوشیدنی آرام بخش است و برای دور کردن استرس خوب است و در دسته نوشیدنی های خواب آور محسوب می شود.

اگر به پوست خود اهمیت می دهید از گلاب استفاده کنید؛ چون این عرق گیاهی شفاف کننده و سفت کننده خوبی برای پوست می باشد. استفاده از آن به این صورت است که هر شب قبل خواب گلاب را به صورت خود اسپری کرده و ماساژ دهید و بعد از مدت 45 روز تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

خواص و طبع عرقیات گیاهی – عرق زیره

خواص و طبع عرقیات گیاهی – عرق زیره

 • این عرق به مادران شیرده توصیه می شود زیرا سبب افزایش شیر در دوران شیردهی می شود، همچنین این عرق نفخ معده را می گیرد و در زمان شیردهی باعث می شود نوزاد کمتر دچار دل درد شود.
 • باید به این نکته نیز اشاره کرد که خوردن این عرق برای خانم های باردار بسیار مضر است و در مواقعی می تواند منجر به سقط جنین شود.
 • عرق گیاه زیره بسیار مناسب برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند، مصرف این عرق باعث چربی سوزی و کاهش وزن افراد می شود.
 • این عرق برای افرادی که قند خون یا دیابت دارند مفید است و سبب کاهش قند خون می شود. اما در اینجا باید به این نکته اشاره شود که عرق گیاه زیره با دارو های دیابتی تداخل دارد به همین جهت می بایست در مصرف آن با پزشک مشورت شود.

طبع و خواص عرق دارچین

طبع و خواص عرق دارچین

 • طبع عرقیات گیاهی دارچین گرم است و در مواقعی برای افزایش قوای جنسی کاربرد دارد.
 • عرق دارچین معجزه ای برای حفظ نشاط، سرزندگی و سلامتی شما می باشد و یک نوشیدنی برای جوان ماندن است.
 • یکی از خواص های مهم عرق دارچین پایین آوردن درجه تب می باشد و به عنوان تب بر از آن استفاده می شود.
 • خواص مهم دیگر این عرق، افزایش مقاومت بدن است زیرا این گیاه دارای پنی سیلین و آنتی بیوتیک زیادی است.

خواص عرق نعنا

طبع و خواص عرق نعنا

عرق نعنا جزو یکی از عرقیات گیاهی مناسب و پر طرفدار است که خواص فراوانی دارد، این عرق دارای طبع گرم است. عرق نعنا دارای عطر و طعم بسیار خوشایندی است و خوردن آن باعث ضد عفونی بدن می شود. همچنین بوی خوش آن باعث ایجاد آرامش می شود.

در مصرف عرق نعنا باید دقت شود و میزان آن کنترل شود زیرا که خوردن زیاد آن باعث از بین رفتن پرز های معده می شود. این عرق برای دلپیچه بسیار مناسب است و کمک به سیستم گوارشی برای هضم آسان می کند. باید به زمان مصرف عرقیات گیاهی نیز توجه داشت زیرا هر کدام از آن ها زمان مناسب خود را برای مصرف دارند. اگر در زمان مناسب استفاده نشود، ممکن است تاثیر آن به طور عکس عمل کند.

طبع و خواص عرق زنیان

طبع و خواص عرق زنیان

 • ابتدا باید گفت طبع این عرق گرم است به همین دلیل عرق گیاه زنیان خواصی از جمله قاعده آور، معرق و ادرار آور دارد.
 • این عرق گیاهی مناسب برای آن دسته از افرادی است که گاز معده آنها زیاد است و یا آروغ آنها بد بو است.
 • از بهترین خواص عرق زنیان می توان به رفع بی اشتهایی و حالت تهوع اشاره کرد.
 • از دیگر خواص عرق گیاه زنیان از جمله لاغری، سوء هاضمه، عفونت، کرم معده و… می باشد.

طبع و خواص عرق گیاه رازیانه

طبع و خواص عرق گیاه رازیانه

 • نام این عرق در فارسی به بادیان نیز مشهور است، مهمترین خواص این عرق درمان کیست سینه است.
 • همچنین استفاده از آن برای افزایش شیر مادر در دوان شیردهی به نوزاد نیز مفید است.
 • عرق گیاه رازیانه برای لاغری نیز استفاده می شود و با رفع بلغم موجب کم شدن وزن افراد می شود.
 • این عرق برای رفع درد پهلو، قولنج، تقویت بینایی و باد های معده بسیار مفید می باشد.

عرقیات گیاهی

عرقیات گیاهی مناسب می تواند برای بدن تاثیرات بسیار مفید داشته باشد. البته باید توجه داشت که استفاده بی رویه از هر نوع عرقیات گیاهی عوارضی دارد و می بایست مصرف آن کنترل شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *